Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 9:30-18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. VŠE O NÁKUPU
  3. Jak vybrat tiskárnu

Jak vybrat tiskárnu nebo multifunkční zařízení?

S výběrem stroje, přesně odpovídajícího vašim potřebám, vám rádi pomůžeme přímo v naší prodejně.

Zde uvedeme některá základní rozdělení.

Před výběrem je dobré si uvědomit, k čemu přesně tiskárnu využijeme a jak moc budeme tisknout, jakou potřebujeme kvalitu tisku a jaké prostředky chceme investovat. A nejde jen o cenu tiskárny, ale následně o spotřební materiál, kde jsou značné cenové rozdíly.

 

Typy tiskáren:

Jehličkové

Kvalita i princip tisku je podobný, jako u psacího stroje. Tiskárna má v tiskové hlavě řadu jehliček, které přes barvící pásku tisknou na papír malé body, z nichž se skládá text, nebo obrázky. Výhodou těchto tiskáren jsou nízké náklady na tisk, nevýhodou je horší kvalita tisku, hlučnost a nízká rychlost tisku (především u levnějších modelů). Jehličková technologie je nejčastěji používána v obchodních pokladnách, kde není třeba vysoké kvality tisku.

Termální (tepelné)

Jsou také často používány v obchodech pro tisk paragonů, nebo ve faxech. Výhodou těchto tiskáren je, že nepotřebují žádné náplně, pouze speciální papír. Nevýhodou je pak nestálost tisku.

Inkoustové

Tisková hlava inkoustových tiskáren určitým způsobem (např. piezoelektricky, nebo termálně) vystřikuje na papír miniaturní kapičky inkoustu. Objem těchto kapek má vliv na kvalitu tisku, bývá většinou v pikolitrech a na některých tiskárnách lze měnit. Vzdálenost mezi papírem a tiskovou hlavou bývá zhruba 1 mm.

Pro tisk se většinou využívá barev CMYK - z angličtiny cyan - azurová, magenta - purpurová, yellow - žlutá, black - černá. Některé tiskárny pak mohou používat ještě další barvy, především pro zvýšení kvality tisknutých fotografií - např. grey - šedá, green - zelená, light cyan - světle azurová, light magenta - světle purpurová.

Inkoust pak může být homogenní - ředěný vodou, prosákne lépe do papíru, nebo pigmentový - obsahuje nerozpustné částice, zůstávající na povrchu papíru.

+ Výhody

nízká hlučnost

kvalitní černobílý i barevný tisk

nízká pořizovací cena

- Nevýhody

vyšší cena spotřebního materiálu

zasychání tiskových trysek při delší nečinnosti

nižší životnost tisknutých dokumentů - časem blednou, a rozpustitelný inkoust je třeba chránit před vlhkem

Laserové

Hlavní součástí těchto tiskáren je světlocitlivý válec - je pokrytý vrstvou polovodiče, většinou selenu. Tento polovodič pak díky laserovému paprsku, nebo LED diodám mění svůj odpor. Toner (jemný prášek, kterým jsou plněny náplně) poté díky opačné polaritě přilne k válci jen v místech, kde má. Následně se toner přenese na papír, který je zas nabit opačně, než válec s tonerem. Nakonec je toner pomocí vysoké teploty a tlaku zapečen do papíru.

+ Výhody

nízká hlučnost

nízké náklady na spotřební materiál

vysoká rychlost tisku

kvalitní a stálý tisk

- Nevýhody

vyšší pořizovací cena - především u barevných

větší rozměry tiskárny

 

Multifunkční zařízení

Pokud potřebujete nejen tisknout, ale například i kopírovat, je vhodné zakoupit tzv. multifunkci.

Multifunkce mimo tisku nabízí možnost skenování, kopírování dokumentů, nebo odeslání faxu. Díky tomu pak můžete ušetřit nejen finance, ale i prostor ve vaší kanceláři, nebo domácnosti. Ceny multifunkčních zařízení mají poměrně široké rozpětí. Od základních zařízení pro domácnosti a malé kanceláře, až po profesionální zátěžové stroje s možstvím volitelného příslušenství (podavače, třídiče, sešívačky apod.), se podle způsobu tisku (inkoustové / laserové) pohybují od cca 1000 Kč až po desítky tisíc korun.

Kde nás najdete

Jírovcova 912/57 (na rohu Puklicovy ul.), 370 04 České Budějovice

Kontakty
Michal Havlis - Compact CB
Po-Pá 9:30-18:00
© 2013-2023 Michal Havlis - COMPACT CB
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz